Vážení rodičia a priatelia školy,
srdečne Vás pozývame na slávnostný program:" Vianočný pozdrav 2014", ktorý sa uskutoční dňa 11. 12. 2014 / štvrtok/ o 16:15 h v telocvični školy. Všetci ste vítaní!
Vážení rodičia a priatelia školy,
srdečne Vás pozývame na slávnostný program:" Vianočný pozdrav 2014", ktorý sa uskutoční dňa 11. 12. 2014 / štvrtok/ o 16:15 h v telocvični školy. Všetci ste vítaní!
V týždni od 10. 11. 2014 do 14. 11. 2014 bol sprevádzaný aktivitami zameranými na zdravú výživu. Triedne kolektívy navštívil „Ovocníček z Ríše zdravia“. Žiaci prvého stupňa pod vedením svojich vyučujúcich na hodinách výtvarnej výchovy rôznymi technikami kreslili a dotvárali ovocie a zeleninu. Celú akciu zastrešovala p. učiteľka Mgr. Ivana Janíčková.
Prváci pod vedením pani učiteľky Mgr. Anny Čontofalskej a pani učiteľky Mgr. Evy Čopovej dotvárali ovocie pomocou krepového papiera a farebného papiera, ktorý po kúskoch nalepovali na vopred pripravené šablóny. Skupina druhákov pod vedením pani učiteľky Mgr. Daniely Sepešiovej dodávala maketu ovocia a zeleniny pomocou otláčania farby zemiakom. Tretiaci „zavárali“ ovocie a zeleninu, ,,varili“ džemy na papierové zaváracie sklíčka pod vedením pani učiteľky Mgr. Ivany Janíčkovej a Mgr. Jaroslavy Ďuricovej. Štvrtáci pod vedením pani učiteľky Mgr. Daniely Sepešiovej a pani učiteľky Mgr. Ivety Simkuletovej tušom kreslili a dotvárali zátišia s ovocím a zeleninou.
Pani učiteľka Ivana Janíčková poďakovala všetkým žiakom za aktívny a tvorivý prístup k jednotlivým činnostiam. Výsledné práce boli vystavené vo vestibule školy .
"Sú skutočnosti, ktorým na pohľad nerozumieme. Ak ich chceme pochopiť, musíme sa ne pozrieť aj z druhej strany. “
Týmito slovami sme začali dňa 19. novembra 2014 podujatie s názvom „Miluj život, nie drogu!“ určené pre žiakov 7. A a 7. B triedy. Počas dvoch vyučovacích hodín žiaci zažili učenie, zábavu a športové vyšantenie. V úvode sme si povedali čo je droga, niečo z histórie drog, ako blízko majú k sebe droga a smrť a tiež skutočný príbeh o dôsledkoch užívania drog.
Nasledovali aktivity. Ako prvé žiaci vypĺňali dve tajničky s výrokmi o drogách. Druhá aktivita mala názov „Preventista a Drogista“, v ktorej úlohou bolo čo najskôr jedného zo skupiny obkresliť na baliaci papier, potom namaľovať ako vyzerá taký človek a napísať 5 vlastností, ktoré taký človek má. Potom svoju prácu žiaci prezentovali pred ostatnými. Vďaka tejto aktivite si vymenili skúsenosti a dozvedeli sa, že ľudia sú schopní maskovať sa rôzne, aby zakryli svoje slabosti a neduhy a teda človek, ktorý užíva drogy nemusí vôbec vyzerať a správať sa inak ako ten, ktorý drogy neužíva. Štvrtou aktivitou bolo vypracovať kvíz formou otázok o drogách. Potom sa medzi žiakmi odohral športový zápol, ktorý sa niesol v duchu – behaj, skáč, hraj – nedroguj. Prvou aktivitou bol hod basketbalovou loptou na kôs z miesta, druhou hod hádzanárskou loptou do kruhu vo výške a treťou daj gól na bránu. Záver patril všetkým, lebo aj keď zvíťazila počtom bodov 7. A, zvíťazili všetci tí, ktorí sa už dnes rozhodli, že drogu nikdy neskúsia a aj tí, ktorí už nejakú zakúsili a rozhodli sa s užívaním drogy prestať. Moje poďakovanie patrí všetkým žiakom a mojim dvom kolegom, školskej psychologičke PhDr. Blažke Žabeckej a Mgr. Miroslavovi Miňovi, učiteľovi telesnej výchovy za prípravu podujatia a jeho realizáciu.
Mgr. Katarína Čikošová - koordinátor drogovej prevencie
Dňa 19.11.2014 v Týždni boja proti drogám sa konala v učebni chémie a fyziky beseda o drogách pre žiakov 9. ročníka. Pozvanie medzi našich žiakov prijala pplk. JUDr. Eva Kováčová - vyšetrovateľka špecialista Prezídia policajného zboru z Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Veľmi pútavo a zaujímavo hovorila žiakom o závislosti, drogách, o negatívach a dôsledkoch užívania omamných látok, o dôsledkoch zdravotných, sociálnych, či rodinných. Hovorilo sa aj o smrti, ktorá je vždy bližšie k ľuďom , ktorí drogy užívajú a hrozí aj tým, ktorí sú v blízkosti drogovo závislých ľudí. Súčasťou bol aj zaujímavý obrazový materiál.
Mgr. Katarína Čikošová
Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku Ing. Marta Hrešová pracovníčka pre environmentálnu výchovu z Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove pripravila odbornú prednášku na tému Mloky – tvory záhadné“. Zúčastnili sa jej žiaci 7. A triedy dňa 12.11.2014 v priestoroch RCOP v Prešove. Dozvedeli sa mnoho zaujímavého zo života mlokov, aké druhy sa vyskytujú na Slovensku, v ktorých oblastiach, ktoré sú naj – teda najmenšie, najväčšie, čím sa živia, kde a kedy ich hľadať, ako sa rozmnožujú, ako sú sfarbené. Taktiež sa dozvedeli, že sa dajú chovať aj doma v akváriu. A samozrejme najväčším zážitkom bolo pozrieť si mloky zblízka.
Mgr. Katarína Čikošová
Pár dní pred Svetovým dňom výživy žiaci 5.a 6. ročníka vytvorili z ovocia a zeleniny krásne ikebany, postavičky, pavúčikov a z lístia či sóje nádherné kytičky, ktoré prezentovali vo vestibule školy. Výzdobu si mohli pozrieť nielen žiaci našej školy, ale aj rodičia, či iní návštevníci. Pri tejto príležitosti výstava bola obohatená o panel s s názvom Zdravá výživa. 16. október sa začal na škole rozhlasovou reláciou o vyváženej strave a desatore zdravej výživy. Na hodinách biológie žiaci 9. B triedy mali odprezentovanú prezentáciu na tému Hovorme o jedle. Nasledovala zaujímavá diskusia, kde sme si vymenili vzájomné postrehy a skúsenosti danej problematiky. Výstupom bolo zostavenie potravovej pyramídy. Žiaci 5. ročníka si pripravili na hodinu rôzne druhy zeleninových a ovocných šalátov. Po výmene receptov si na nich pochutili aj sa navzájom ponúkli. Tiež si pripravili rôzne bylinkové a ovocné čaje ochutené medom. Podporili sme teda aj pitný režim na škole. Navyše si vyplnili niekoľko zaujímavých tajničiek súvisiacich s danou témou. Na hodine chémie v 8. Ročníku hľadali v názve Zdravá výživa chemické značky a priradzovali k nim slovenské názvy. Myslím, že tento deň sme si pekne a hlavne zdravo užili.
16. október nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť.
Mgr. Katarína Čikošová
Vážení rodičia, starí rodičia, priatelia školy!
Srdečne Vás pozývame na Týždeň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční od 18. 11. do 21.11.2014. Cieľom tohto podujatia, ktoré je súčasťou nášho školského vzdelávacieho programu, je priblížiť rodičom netradičné formy a metódy vyučovania ich ratolestí. Presné termíny otvorených hodín sa dozviete prostredníctvom oznámení v žiackych knižkách.
"Tak ako v knižnici pribúdajú zväzky, tak človeku pribúdajú roky...".
Týmito slovami sa začalo odpoludnie, v ktorom deti zo ŠKD pripravili spoločne s vychovávateľkami pre starých rodičov pri príležitosti Mesiaca úcty k starším krásne, farebné papierové pozdravy - srdiečka. Zaiste ich potešili ...
Na školskom dvore sme vítali pani Jeseň, ktorá nám zafarbila dozlata listy na stromoch. Deti kreslili na betón kriedami, s ktorými sa dnes už pri tabuli nestretávajú, pretože ich vymenili modernejšie – interaktívne tabule. Po krátkom rozhovore o jeseni deti kreslili dúhu, ježkov, tekvice, gaštanové stromy, jednoducho všetko, čo sa im s obdobím po lete spája. Keďže príroda hýri všetkými farbami ako slovenčina ľúbozvučnými slovami, strávili sme krásne popoludnie na školskom dvore. Každá kresba bola originálna, víťazmi sa stali všetci zúčastnení, ktorí boli odmenení sladkými odmenami. Nakoniec sme si spoločne zakričali : „Vitaj jeseň!“
Dňa 07. 10. 2014 žiaci 5. až 9. ročníka absolvovali pod vedením Mgr. Petra Čaju, Mgr. Kataríny Čikošovej, PaedDr. Anny Molitorisovej biologicko-geografickú exkurziu zameranú na spoznávanie krás nášho Slovenska s názvom „Túlame sa Slovenskom.
V skorých ranných hodinách sme nasadli do autobusov a vydali sa za krásami Slovenska. Smerom od Prešova sme sledovali rieku Torysa, videli sme Šarišskú vrchovinu a Slanské vrchy. Keď sme sa blížili ku Košiciam a prechádzali nimi, míňali sme rieku Hornád a ocitli sme sa v Košickej kotline. Ďalej sme pokračovali na západ až sme sa dostali do Národného parku Slovenský kras. Míňali sme Turniansky hrad (zrúcaninu) a v roku 2012 vyhorený hrad Krásna hôrka. Popri hranici s Maďarskom sme navštívili jaskyňu Domica.
Ďalšou zastávkou exkurzie bol kaštieľ Betliar. Betliar, ako súčasť rozsiahleho brzotínskeho panstva v stredoveku vlastnili Bebekovci, a pravdepodobne oni si na mieste dnešného kaštieľa dali postaviť malý vodný hrádok. Treťou a zároveň poslednou zastávkou našej exkurzie bola návšteva Baníckej a geologickej expozície v Nižnej Slanej. Banícka a geologická expozícia pripomína skoro 700 ročnú históriu baníctva v Nižnej Slanej a pre svojich návštevníkov približuje okrem ťažkej práce baníka v minulosti aj svet minerálov a hornín vyťažených v gemerskom regióne.
Mgr. Katarína Čikošová
Žiaci 2. stupňa sa 3. 10. 2014 zúčastnili Účelového cvičenia a previčili si v teoretickej i praktickej úrovni učivo OZŽ.
Dňa 25.9.2014 sa žiaci deviatych ročníkov zúčastnili exkurzie na Dukle. Mali možnosť vidieť miesta, kde sa konali dôležité boje počas 2. sv. vojny. Bunkre, v ktorých sa ukrývali partizáni. Boli aj na vyhliadkovej veži, kde mali výhľad na celé územie bojov a podrobný výklad o vojne a bojoch. Na ceste domov navštívili vojenské historické múzeum vo Svidníku. Prezreli si múzejné predmety, ktoré súvisia s bojmi vo východných Karpatoch. Po prezretí múzea mali možnosť pozrieť si dokumentárne filmy. Žiaci boli spokojní, odniesli si nové poznatky do budúcnosti. Exkuzie sa žiaci zúčastnili pod vedením Mgr. Emílie Bubancovej a Mgr. Aleny Tirpákovej.
Mgr. Alena Tirpáková
Dňa 2. 10. 2014 sa žiaci našej školy zúčastnili na ZŠ Šmeralova 25, Prešov súťaže v cezpoľnom behu. Nepriaznivé počasie ovplyvnilo kvalitu i výber trate. No aj napriek týmto okolnostiam nás výbornými výkonmi reprezentovali: Róbert Čop (9.A) - 4. miesto v kategórii chlapcov a Emma Vojtková (8.A) - 4. miesto. V súťaži družstiev sme v kategórii chlapcov získali 6. miesto a v kategórii dievčat 8. miesto. Blahoželáme!
Nominácia: chlapci - Róbert Čop (9.A), Erik Mrúz (9.A), Michal Spišák (8.A); dievčatá - Michaela Gadžinovská (9.A), Soňa Kašická (9.B), Emma Vojtková (8.A).
Dňa 6. 11. 2014 sa uskutočnilo testovanie KOMPARO 2014 pre žiakov 8. a 9. ročníkov.
KOMPARO je systém periodickej, nezávislej, externej evaluácie škôl v kľúčových momentoch vzdelávania: na vstupe, počas štúdia a na výstupe. Zúčastnené školy získavajú cennú spätnú väzbu v podobe podrobných a objektívnych štatistických dát
· o tom, aká je úroveň vedomostí žiakov školy v rôznych predmetoch,
· o tom, ako sa táto vyvíja v čase (umožňuje sledovať trendy a dopady rôznych opatrení),
· o tom, aké sú výsledky žiakov školy v porovnaní s inými porovnateľnými (!) školami.
Súčasťou projektu KOMPARO sú aj testy všeobecných študijných predpokladov, vďaka ktorým je možné vyhodnocovať aj tzv. pridanú hodnotu poskytovanú jednotlivými školami.
Dňa 28. 10. 2014 sa žiaci 2. stupňa zúčastnili v kine Scala výchovného koncertu : "Dnes si dáme klasiku a džez". Vypočuli si známe melódie slávnych džezových interpretov i klasikov hudby.
Žiaci základných škôl a aj ich rodičia sa môžu opäť zapojiť do Projektu Detský čin roka 2014 a podporiť túto krásnu myšlienku v podobe hlasovania za dobré skutky, ktoré boli nominované spomedzi mnohých zaslaných skutkov. Nominované skutky v jednotlivých kategóriách si môžete prečítať na stránke www.dcr.sk.
Projekt motivuje ku konaniu dobrých skutkov a pomáha tak deťom a budúcim dospelým zorientovať sa v hodnotách, dáva im šancu pochopiť cez skutočné príbehy, čo je dobré a čo zlé.
Hlasovať môžete aj vy na : http://www.detskycin.sk/sk/Detsky-cin-roka.html , najneskôr do konca novembra 2014.
Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.
Keďže kniha má nezastupiteľné miesto v živote človeka, rozhodli sme sa opäť zapojiť do príprav Medzinárodného dňa školských knižníc. Tieto dni sme sme začali rozhlasovým vysielaním o knihách, o tom aké sú knihy dôležité, akú radosť môže čítanie prinášať, ako sa zázraky, sny, príšery, hrdinovia a nepredstaviteľné miesta môžu stať súčasťou nášho života, ako nás môžu nadchnúť, nastrašiť alebo poučiť.
Dňa 27.10.2014 bola pre žiakov 2. stupňa pripravená minisúťaž Milionár. Cieľom bolo zábavnou formou podporiť u žiakov trvalý a pozitívny vzťah ku knihám, školskej knižnici, čítaniu i poznávaniu nových poznatkov. Žiaci pracovali s interaktívnou tabuľou a overovali si svoje vedomosti nielen z oblasti slovenského jazyka a litaratúry.
Dňa 28.10.2014 si žiaci 1. stupňa overovali svoje vedomosti o knihách v zábavnom kvíze :" Literárny milionár". Aktívni boli všetci - od našich prváčikov, až po štvrtákov. Žiaci si oprášili svoje znalosti, zabavili sa a na konci ich čakali mnohé prekvapenia - pochvaly, diplomy i drobné darčeky.
Cieľom aktivít pripravených na našej škole k Medzinárodnému dňu školských knižníc bolo vzbudiť u žiakov záujem o čítanie, rozšíriť ich fantáziu, pestovať talent dobrého čítania. Veríme, že tieto aktivity prispeli k šíreniu čítania kníh medzi žiakmi.
Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) bol vyhlásený pri príležitosti 12. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc (International School Library Day) v roku 2008. James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva(International Association of School Librarianship), vyhlásil, že si školskí knihovníci môžu zvoliť jeden deň, týždeň alebo dokonca celý mesiac október, ktorý by venovali oslavám školských knižníc.
Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými a strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v Českej republike. Našej škole sa "ušiel slovenský partner - Základná škola Eleny Maróthy Šoltésovej v Krupine. Záložky si so svojím partnerom vzájomne vymeníme do 29. 10. 2014 a veríme, že sa bližšie spoznáme.
Minúty, hodiny, dni, roky. Stále v rovnakom tempe, neúprosne a neomylne prideľuje ich zo svojej náruče čas všetkým nám. Každým novým ránom, vždy znova a znova ponúka nám šancu žiť. Niekedy nám do cesty stavia prekážky, trápenia, bolesti, rôzne problémy, ale má v zásobe aj dni plné slnka, krásnych zážitkov a šťastia. Každoročne v mesiaci októbri, keď príroda naberá krásu jesene, prejavujeme všetci svoju pozornosť a úctu občanom skôr narodeným, ktorých vlasy sú postriebrené šedinami a konanie obohatené veľkými životnými múdrosťami.
Október je mesiacom úcty nás mladších k tým skôr narodeným. Ale na túto úctu a pozornosť by sme nemali zabúdať počas celého roka.
Riaditeľstvo Základnej školy, Mukačevská 1, Prešov oznamuje zákonným zástupcom žiakov, že od 30. októbra 2014 do 31. októbra 2014 sú jesenné prázdniny. Vyučovanie, činnosť ŠKD a ŠJ začína dňa 3. novembra 2014 - pondelok.
Powered by aSc EduPage