•

Základná škola, Mukačevská 1, Prešov bola štátnou školou, ktorá sídli na prešovskom Sídlisku III., v príjemnom prostredí plnom zelene. Je plnoorganizovanou školou už od roku 1974.  Jej história sa začína odvíjať od 1. 9. 1974, kedy bola slávnostne odovzdaná do užívania. V školskom roku 1974 / 1975 mala 25 tried s 667 žiakmi.  Od 1. 7. 2002 je školou s právnou subjektivitou.

Od 1. septembra 2016 došlo k zmene zriaďovateľa. Zriaďovateľom Súkromnej základnej školy DSA, Mukačevská 1, 08001 Prešov sa stáva spoločnosť DSA - Deutsche Slowakische Akademien, a. s. so sídlom v Brezne.

Spoločnosť Deutsch – Slowakische Akademien, a.s. patrí do portfólia nemeckého Europäische Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft  (EBG) so sídlom v Magdeburgu, ktorý v Spolkovej republike Nemecko prevádzkuje 34 škôl a vzdelávacích centier.

Desaťročia skúseností s duálnym a odborným vzdelávaním v praxi a partnerská sieť po celom svete z nás robia kompetentného a kredibilného partnera aj pre Váš región.

Našimi prioritami pre študentov sú najmä:

• Kvalitné jazykové vyučovanie v anglickom a nemeckom jazyku
          • Výchova študentov k samostatnosti, logickému mysleniu a vzťahu k technike a inováciam
          • Kvalitné odborné vzdelávanie s prvkami duálneho vzdelávania

Našou filozofiou je vytvoriť žiakom také tvorivé prostredie, v ktorom získajú vzťah k učeniu sa jazyka, nadobudnú základy logického myslenia a vzťah k technike, ktorý neskôr budú môcť zúročiť počas štúdia na strednej odbornej škole alebo gymnáziu. Učíme žiakov nebáť sa robiť chyby, otvorene sa vyjadrovať, argumentovať, vecne diskutovať, no zároveň tolerovať svoje okolie. Zameriavame sa na profesijnú orientáciu žiakov. Smerujeme ich k tomu, aby si uvedomili svoje silné stránky, a tak sa lepšie vedeli zorientovať v akom povolaní by chceli uspieť, čo by v živote chceli robiť. Rozvíjame ich osobnosť, talent.  Preto si už vo  4.ročníku pripravujú prezentácie na tému „Čím chcem byť“, ktoré prezentujú pred rodičmi a učiteľmi školy. Žiaci 8.ročníka žiaci zase pred zamestnávateľmi prezentujú svoje životopisy.  Zapájame sa do rôznych projektoch a výziev. V rámci programu Erasmus+  bol projekt našej školy realizovaný  pod názvom "Priestor ako tretí pedagóg", ktorý kladie dôraz na vytváranie prostredia, ktoré podporuje individuálny rast a kreativitu žiakov. Našou ďalšou prioritou je podpora športu a spolupráca so športovými klubmi.

Naša škola je školou rodinného typu a štúdium počas celého vzdelávania  je bezplatné. V súčasnosti je na 1.stupni 8 tried, na 2.stupni 5 tried. V škole prevádzkujeme školský klub detí, ktorý zabezpečuje zmysluplný pobyt žiakov v popoludňajších hodinách. Počas posledných piatich rokov v budove školy prebehlo niekoľko rekonštrukcií. Triedy sú plne zmodernizované, vybavené interaktívnymi tabuľami, tabletmi. Na škole máme  tri odborné IKT učebne, umeleckú miestnosť s javiskom a hudobnými nástrojmi, veľkú a funkčnú telocvičňu, rozcvičovňu, odborné učebne biológie, fyziky, matematiky, jazykov a technickú učebňu s najmodernejším vybavením. Taktiež sa využíva átria, jednak na edukáciu, ale aj na relax. V rámci projektu NIVAM na škole pracuje inkluzívny tím (školský špeciálny pedagóg a dve asistentky učiteľa), ktorý je podporou pre žiakov so špeciálno-pedagogickými potrebami. Taktiež disponujeme školskou jedálňou, ktorá zabezpečuje kvalitnú a plnohodnotnú stravu pre žiakov. Na škole pracuje tím kvalifikovaných pedagógov, ktorí k žiakom pristupujú individuálne. Škola plne vyhovuje požiadavkám najnáročnejších rodičov.