Vzdelávanie nadaných v Prešove pokračuje, jeho baštou sa stáva škola DSA
Súkromná základná škola DSA na Mukačevskej ulici v Prešove vyhľadáva nadané deti a pomáha im spoznať samých seba. Nadaní už majú na škole Klub nadaných detí a čoskoro pribudne aj trieda pre nadaných žiakov.
V Nemecku je sieť 34 škôl a centier
„Zriaďovateľom školy je spoločnosť DSA – Deutsche Slowakische Adademien, a.s. so sídlom v Brezne. Patrí do portfólia nemeckého Europäische Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft (EBG) so sídlom v Magdeburgu, ktorý v Spolkovej republike Nemecko prevádzkuje 34 škôl a vzdelávacích centier,“ priblížila pôvod názvu školy na Mukačevskej ulici v Prešove jej riaditeľka PaedDr. Zuzana Perželová. „Absolventi DSA škôl po ukončení školskej dochádzky v ktorejkoľvek z našich škôl disponujú kľúčovými kompetenciami pre uplatnenie sa na trhu práce na úrovni podľa typu školy, ktorú ukončili. Dôležitými sú medzinárodný rozmer, orientácia na povolanie a previazanosť so zamestnávateľmi,“ doplnila prednosti zariadenia.
Žiaci spoznajú svoje silné a slabé stránky
Žiakov školy učia spoznávať ich silné a slabé stránky. Takisto rozvíjajú technické zručnosti žiakov a cudzie jazyky. Sieť škôl DSA pracuje na osobnostnom rozvoji svojich zverencov od prvého ročníka ZŠ po ukončenie strednej školy. Štvrtáci prezentujú vlastný projekt pred rodičmi a spolužiakmi. Ôsmaci a deviataci navštívia žiaci niekoľkých zamestnávateľov v regióne, vedia napísať motivačný list a napísať a odprezentovať svoj životopis.
Silnou stránkou je starostlivosť o nadaných
Pedagógovia DSA-čky sa spolupodieľajú na príprave Logickej olympiády pre najmenších, ktorú škola aj spoluorganizuje. Deje sa tak v spolupráci s Pedagogickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove a Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove. Ide o celoslovenskú súťaž pre deti predškolského veku. „Súťaž preverí logické myslenie detí, naučí ich spoločne rozmýšľať, hľadať odpovede a vyjadrovať svoj názor. Na tisícky prihlásených z celého Slovenska sa mimoriadne tešíme,“ informovala PaedDr. Zuzana Perželová. „Mesto Prešov je centrom nadaných detí, čo dokumentuje fakt, že sa tu každoročne koná celoslovenské finále Logickej olympiády intelektovo nadaných detí. Množstvu nadaných detí a vari aj neobjaveným talentom treba dať príležitosť a vzdelávať ich v podmienkach, ktoré nadaným deťom nepopierateľne patria,“ myslí si PaedDr. Perželová. „V školskom roku 2022/2023 plánujeme otvoriť triedu pre nadané deti. Pre ich vzdelávanie máme vypracovaný plán edukačných aktivít, špeciálne zameraný na nadaných. Na škole máme kvalifikovaný a skúsený pedagogický zbor, kvalitný výchovno-vzdelávací program a odborné poradenstvo (školský psychológ, školský špeciálny pedagóg). Škola ponúka možnosť logopedických cvičení s kvalifikovaným školským logopédom a odborne pri vzdelávaní nadaných žiakov spolupracuje s metodikom pre vzdelávanie nadaných detí PaedDr. Ľubošom Lukáčom.“
Spolupracujú s odborníkmi
„Sme škola, ktorá napreduje, má svoju víziu a ciele. Jedným z nich je aj zriadenie tried pre intelektovo nadaných žiakov. Sme pripravení zamerať sa na každé dieťa podľa jeho špecifických požiadaviek a potrieb. Ponúkame možnosť vzdelávania intelektovo nadaných v triede pre tieto deti, ale aj formou integrácie v klasickej triede. Vieme ako s nadanými pracovať. Rovnako aj s intelektovo nadanými žiakmi s dvojitou výnimočnosťou,“ uviedla riaditeľka. Škola dlhodobo spolupracuje s celoslovenskou iniciatívou Rozumieme nadaným, ktorá dokonca sídli v jej priestoroch. Iniciatíva sa venuje intelektovo nadaným deťom prostredníctvom rôznych projektov. Iniciatíva Rozumieme nadaným organizuje pre nadané deti na Slovensku logické sústredenia, súťaže zamerané na čitateľskú gramotnosť, logické úlohy, Logickú olympiádu pre intelektovo nadaných, Logickú olympiádu pre najmenších, Večer Talentov a ďalšie. Taktiež odborné semináre Rozumieme nadaným, určené učiteľom, odborným zamestnancom poradenských zariadení (psychológom, špeciálnym pedagógom), či rodičom detí a študentom VŠ pedagogického smeru.
Nadaní budú mať vlastnú triedu
„Maximálny počet nadaných žiakov v triede bude dvanásť. Okrem vzdelávania nadaných detí na vysokej úrovni ponúka škola aj podporu v oblasti cudzích jazykov, matematického a logického myslenia a osobnostného rozvoja. Nadaných čakajú projekty ako Novinárska škola, Rozvoj komunikačných zručností, Od nuly do nekonečna, Myšlienky géniov, Logické sústredenia, Blokové programovanie, Muzikoterapia, Mladý fotograf, Tvorivé písanie, Maľovaný svet, Hudba a ja, atď. Chýbať opäť nebudú konzultačné stretnutia s rodičmi nadaných detí a odborným metodikom pre vzdelávanie nadaných, ranné komunity detí, tvorba ročníkových prác a ich koncoročná slávnostná prezentácia, projektové práce zamerané na oblasti, ktoré deti zaujímajú, hodiny logického myslenia, zábavné vedecké pokusy, tvorivá angličtiná, základy programovania, netradičné hry, robotické hračky, stavebnice (LOGICO, SCHUBI, NIKITIN, LaQ, LOGIFORMES, IOTOBO, JOUSTRA, atď.), a každoročná súťaž Netradičné športové hry pre deti a rodičov,“ vymenovala avizované aktivity riaditeľka školy.
Klub nadaných detí už prevádzkujú
Súkromná základná škola DSA v školskom roku 2021/2022 zastrešila Klub nadaných detí. Združuje deti so všeobecným intelektovým nadaním, deti nadané matematicky, lingvisticky, deti s bystrou úvahou, deti hravé a ochotné rozširovať si obzory všetkými smermi. „Riešime aktuálne problémy spoločnosti, logické a spoločenské hry, rozvíjame intelektové a výtvarné schopnosti, organizujeme prednášky na rôzne témy, exkurzie a stretávame sa s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života,“ opísala náplň práce klubu PaedDr. Zuzana Perželová. „Súčasťou aktivít v klube sú zábavná a herná činnosť, rozvíjanie intelektových schopností detí, tímové hry, exkurzie, experimentovanie i bádanie,“ priblížil vedúci mimoškolského vzdelávania nadaných detí PaedDr. Ľuboš Lukáč. „Účelom Klubu nadaných detí Prešov je podchytiť skupinu nadaných detí už v rannom veku a poskytnúť im nadštandardný rozvoj a rozširovanie obzorov,“ vysvetlil.
Čo je potrebné k zápisu dieťaťa do triedy pre nadaných?
Ak chcú rodičia dieťa zapísať do triedy pre nadaných žiakov, po zápise budú ešte potrebovať výsledok odbornej diagnostiky za účelom zistenia intelektového nadania. „Je dobré, ak rodičia v tejto veci kontaktujú vedenie školy SZŠ DSA v Prešove. Po zápise dieťaťa diagnostiku vie zabezpečiť škola, na základe súhlasu rodičov dieťaťa. Centrum v správe z diagnostického vyšetrenia uvedie, či bolo diagnostikované všeobecné intelektové nadanie a na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka škola prijme dieťa do triedy pre nadaných žiakov. A to dokonca aj pred dosiahnutím šiesteho roku - po odporúčaní centra a na základe odporučenia všeobecného lekára pre deti a dorast. Ak by si rodič prial, sme pripravení vzdelávať nadané dieťa aj v klasickej triede ako začleneného žiaka,“ informovala riaditeľka PaedDr. Zuzana Perželová s tým, že školu nie je problém kontaktovať telefonicky, mailom, či video hovorom.
Nadaných vyhľadávajú i priebežne
„Starostlivosť o nadaných žiakov nie je jednoduchá. Preto sa škola zameriava na určité oblasti, ktoré sú pri edukácii nadaných podstatné. Dôležitou skutočnosťou je priebežné vyhľadávanie nadaných detí počas celého štúdia na základnej škole, efektívny systém v ďalšom vzdelávaní pedagógov v starostlivosti o mimoriadne nadaných žiakov, úprava vzdelávacieho programu školy, úprava organizačných foriem výuky, technické vybavenie školy, popoludňajšie školské aktivity, ako aj spolupráca s rôznymi organizáciami, inštitúciami a spoločná komunikácia s rodičmi detí založená na dôvere a spoločnom plánovaní starostlivosti o nadaných žiakov. Vzdelávanie intelektovo nadaného žiaka nie je v žiadnom prípade zamerané na nadmernú stimuláciu a nemá prehnané nároky. Filozofiou našej školy nie je preťažovať nadaných žiakov a nadmerné kladenie požiadaviek na nich. Zakladáme si na výchove a vzdelávaní nadaných v prirodzenom, pokojnom prostredí, za využitia metód a foriem výuky zameraných na ich osobnosť a jej rozvoj. Takisto od nich neočakávame, že sa budú prispôsobovať norme priemeru na úkor svojich vývojových možností. Zastávame názor potreby obohacovania normálnej výuky, čiže rozširovanie alebo prehlbovanie učebnej látky.“
Veľký dôraz kladú na knižnicu a otvorenú komunikáciu so žiakmi
„Pre obohatené vyučovanie je potrebne mať výborne vybavenú knižnicu s bohatou zbierkou kníh, na ktorej si extra dávame záležať a každoročne ju dopĺňame množstvom nových a nových kníh, encyklopédií, atď. Spolupracujeme s rôznymi kultúrnymi inštitúciami, pri vyučovaní využívame množstvo hier, čo učenie obohacuje. Sme si rovnako vedomí i rôznych charakteristík nadaných žiakov, zlyhávajúcich vo výkone; či už je to slabou koncentráciou, malou motiváciou, zníženou sebadôverou atď. To všetko zohľadňujeme a podporujeme otvorenú komunikáciu žiakov s pedagogickými pracovníkmi školy a podporným tímom odborných zamestnancov. Ako už bolo spomenuté, ten tvoria psychológ, špeciálny pedagóg, školský logopéd či odborný metodik pre vzdelávanie nadaných detí. Nadaných žiakov na škole každoročne pribúda,“ uzavrela riaditeľka Súkromnej základnej školy DSA v Prešove Zuzana Perželová.