• Všetkovedko - 28.11.2023

• Už tradične sa naše deti zapojili do súťaže Všetkovedko. Deti z prvého stupňa si preverili svoje vedomosti zo slovenského jazyka, matematiky či angličtiny a riešili aj mnoho zaujímavých úloh z logiky.

• Projekt MINIdigi

• V dňoch od 6.11. do 10. 11. sme sa zapojili do kampane MINIdigi týždeň. Hlavnou úlohou kampane bolo nájsť v našom živote rovnováhu medzi svetom sociálnych sietí a realitou. Pre deti sme si pripravili Strom príčin a dopadov, Digitálny rešerš, ale aj hru Štyri kúty. Ďakujeme všetkým triedam, ktoré sa do tejto kampane zapojili a pevne dúfame, že si z tohto zaujímavého stretnutia niečo odniesli. A teraz otázka na vás:"Na čo by ste využili posledných 10 percent batérie?"

• Prezentácia povolaní žiakov 9. ročníka

• Čím chceš byť? Túto otázku kladieme žiakom už na základnej škole. Aby sa žiaci, ako-tak vedeli nasmerovať, naši deviataci pripravili mladším žiakom prezentáciu povolaní, aby sa tak mohli inšpirovať a získať informácie o danom povolaní. A bola aj súťaž o najzaujímavejší stánok. Vyhrali dievčatá, ktoré budú v budúcnosti krášliť iných.

• Zippyho kamaráti

• Lekciu Zippyho nám spríjemnila milá hudobná návšteva. Od budúceho týždňa nás čaká nový Zippynko, za ktorého ďakujeme Ninuške.

• Raňajky s riaditeľkou školy - 15. 11. 2023

• Dnes si žiaci školského parlamentu privstali, aby sa spoločne naraňajkovali s pani riaditeľkou v jej kancelárii. Pri čajíku a závine sa porozprávali o škole, o sebe, a takto príjemne sa naladili na celý deň.

• Report fotografií - nadané deti vysokoškolákom

• Nadané deti vysokoškolákom - nesúťažná prehliadka ročníkových prác intelektovo nadaných žiakov prešovských základných škôl.

Podujatie sa konalo 8. novembra 2023 na Pedagogickej fakulte PU v Prešove v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2023.

• Klub nadaných detí - 10. 11. 2023

• Tréning pamäti a pohybu v Klube nadaných detí pri Súkromnej základnej škole DSA v Prešove.

Trénovanie pamäti a pohybu obsahuje celý rad mnemotechník - techník ukladania do pamäti a rôznych kognitívnych cvičení ako sú cvičenia zamerané na logické úlohy, na pozornosť, na vnímanie zmyslov, na precvičovanie epizodickej pamäti (kedy sa čo stalo), psychomotorické cvičenia (myslenie spojené s pohybom), grafomotorické úlohy a iné.

• Jeseň v ŠKD

• V ŠKD sme tento týždeň zbierali listy, vytvárali rôzne obrázky s jesennou tématikou, hrali sme sa a veľa šantili. Tešíme sa na ďalšie zážitky v novom týždni.

• Exkurzia - Ekocentrum SOSNA

• V stredu 8.11. sme sa vydali na dobrodružnú cestu. Na začiatku výpravy nám trochu spŕchlo, ale ani to nás neodradilo a v dobrej nálade sme došli do ekocentra Sosna, kde nás privítala naša skvelá lektorka Mariana. V úvode návštevy sme si pozreli dokument, po ktorom nasledovala krátka reflexia. Dosť nás zarazilo na akej úrovni je naša klíma a ako veľmi sa náš svet od začiatku tisícročia zmenil. Potom sme si zahrali ekologické bingo, vyrobili ekologické vrecko na bylinky a vydali sa do záhrady. Naše nosy rozoznávali mätu, medovku, šalviu, levanduľu, fenikel, pamajorán a mnohé iné druhy bylín, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Vedeli ste o tom, že taký pýr alebo skorocel sa dajú jesť? Ani my nie, ale po ochutnávke divej zeleniny už to vieme. Na záver sme si zahrali super rýchlu hru na postreh, prezreli si dažďovú záhradu a zhodli sa, že ekocentrum Sosna navštívime znovu. Zhodli sme sa, že je potrebné chrániť našu planétu a môžeme pre ňu urobiť viac ako doteraz. Ďakujeme pani lektoreke Mariane za jej prednášku a ekologicky zápal, ktorým nás inšpirovala.

• Exkurzia Budapešť - 6. 11. 2023

• Dňa 6.11. sa naši žiaci vydali na cestu spoznávania mesta Budapešť. Prešli sa Námestím legionárov, spoznávali historické pamiatky a budovy. Prehliadka bola doplnená o pútavé rozprávanie sprievodcu žijúceho priamo v Budapešti. Po prehliadke sa presunuli do Tropicaria, kde si pozreli množstvo živočíchov: rôzne druhy rýb, korytnačky, hady, aligátorov, no hlavnou atrakciou boli žraloky. Na záver si mohli pohladiť raje. Domov prišli obohatení o mnoho vedomostí a zážitkov.

• iBobor - informatická online súťaž

• iBobor je informatická online súťaž, v ktorej sú súťažné úlohy zamerané na logiku, porozumenie informáciám, algoritmizáciu a matematické základy informatiky. Niektoré z úloh majú formu otázok s výberom odpovede, ďalšie sú interaktívne, v ktorých je potrebné presunúť, usporiadať alebo doplniť časť riešenia.

Súťaž je určená žiakom od 2. ročníka ZŠ. Je veľmi vhodné zapojiť dieťa už od najmladšieho veku, kde sú úlohy orientované na všeobecné vedomosti a logické uvažovanie a sú preto vhodné pre všetky deti. Vo vyšších ročníkoch sú úlohy ťažšie a viac prepojené s programovaním a reálnymi postupmi v informatike. Do súťaže sa priebežne zapoja žiaci našej školy v týchto kategóriách: Drobec - 2.-3. ročník ZŠ, Bobrík - 4. ročník ZŠ, Benjamín - 6.-7. ročník ZŠ, prima a sekunda osemročného gymnázia. Veľa šťastia!

• Knihomoľka a ľudové remeslá

• Milí predškoláci!

Knihomoľka a Ľudové remeslá

Knihomoľka, čarovné dievčatko, ktoré býva v školskej knižnici na Súkromnej základnej škole DSA v Prešove, učí tento rok predškolákov o Ľudových tradíciách Slovenska.

Toto je prvé z piatich videí v ktorom vám porozpráva o ľudových remeslách

V každom videu vás čaká nejaká úloha.

Kto si trúfne?