• Klub nadaných detí

Klub nadaných detí pri Súkromnej základnej škole DSA v Prešove

Jeden z prešovských Klubov nadaných detí vyrástol v Súkromnej základnej škole DSA na Mukačevskej ulici 1. Hlavným mentorom Klubu je učiteľ, špeciálny pedagóg, metodik pre vzdelávanie nadaných detí a zakladateľ iniciatívy Rozumieme nadaným PaedDr. Ľuboš Lukáč.

Prvé stretnutia Klubu nadaných detí sú naplánované v septembri. Stretnutia členov klubu sa uskutočňujú zdarma. Deti na registráciu (členstvo) do Klubu nadaných detí nepotrebujú dokonca ani vzdelávací poukaz. Práca s nadanými deťmi v tomto klube predstavuje mimoškolskú starostlivosť o nadaných žiakov.

Čo deti v Klube nadaných detí zažijú

Klub nadaných detí je určený pre intelektovo nadané deti, deti nadané matematicky, či lingvisticky, deti s bystrou úvahou, deti hravé a ochotné si rozširovať obzory všetkými smermi. Ambíciou organizátorov v klube nadaných je rozvoj intelektu prostredníctvom rôznych činností. K tomu slúžia tímové hry, exkurzie, experimentovanie a bádanie. Účelom klubu je tiež podchytiť skupinu nadaných detí v rannom veku a poskytnúť im nadštandardný rozvoj a rozširovanie obzorov. Pre členov klubu je pripravený bohatý program. Deti skúmajú, experimentujú, riešia logické úlohy, zameriavajú sa na rozvoj všetkých druhov nadania/talentu, precvičujú čitateľskú i finančnú gramotnosť, stretávajú sa s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života.

Ako zaregistrovať dieťa

Do Klubu nadaných detí pri SZŠ DSA v Prešove je možné zaregistrovať dieťa/žiaka po vyplnení registračného formulára, ktorý si rodičia žiakov môžu vypýtať na začiatku školského roka od triednych učiteľov. Registračný formulár do Klubu nadaných detí je možné (aj) stiahnuť z webovej stránky www.nadanedieta.sk. Vyplnené tlačivo je potrebné (čo najskôr) odovzdať triednemu učiteľovi. Maximálna kapacita v klube je 30 detí. Registrácia detí do KND trvá približne jeden školský týždeň. Vyplnením registračného formulára nevzniká automaticky povinnosť prijať dieťa do Klubu nadaných detí. Úspešnú registráciu oznámi triedny učiteľ (na základe aktuálneho počtu zaregistrovaných detí).

Slovenské kluby a ich organizátori

Kým v Českej republike jestvuje viac ako 50 klubov pre nadané deti, a Slovensku je ich zatiaľ podstatne menej . Po prešovských kluboch vznikli postupne ďalšie, napríklad v Banskej Bystrici, Humennom, Bardejove, či Sabinove. Aj organizátorom Klubu nadaných detí v súkromnej základnej škole DSA v Prešove je Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie  v Sabinove. Klub patrí medzi projekty a aktivity iniciatívy Rozumieme nadaným.

Súkromná základná škola DSA v Prešove dlhodobo spolupracuje s iniciatívou Rozumieme nadaným.