• Inkluzívny tím - špeciálny pedagóg, asistenti učiteľa

• Naša škola je zapojená do projektu „Podpora pomáhajúcich profesií3“ Žiadateľom a gestorom národného projektu je NIVAM. Cieľom projektu je inkluzívne vzdelávanie.

Cieľom našej práce je vytvárať inkluzívne prostredie na princípe vzájomného rešpektovania a vzájomnej spolupráce. Podporujeme inkluzívnu a kultúru, kde je inakosť akceptovaná, pochopená a ďalej rozvíjaná taká, aká je.

Školský špeciálny pedagóg

Mgr. Júlia Gajdošová

Konzultačné hodiny pre rodičov:

Utorok  13:30 – 15:00

Streda:  13:30 – 15:00

Konzultačné hodiny pre žiakov a učiteľov:

Termín konzultácie dohodou.

Na konzultáciu je vhodné sa ohlásiť vopred. Ak vám konzultačné hodiny nevyhovujú, dohodnite si, prosím, iný termín telefonický alebo emailom.

Kto je školský špeciálny pedagóg?

Školský špeciálny pedagóg je odborník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiaka so špeciálnymi výchovno vzdelávacími potrebami na bežnej škole. Podieľa sa na vypracovávaní individuálneho vzdelávacieho programu. V procese vyučovania poskytuje žiakovi individuálny špeciálno – pedagogický prístup. Poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným pedagogickým zamestnancom školy i zákonným zástupcom žiaka. Spolupracuje s poradenskými inštitúciami, predovšetkým centrom špeciálno – pedagogického poradenstva a centrom pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie, prípadne s inými odborníkmi. Ďalej úzko spolupracuje s rodičmi žiakov, s vedením školy a pedagogickými asistentmi.

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:

• Pracuje so žiakmi so špeciálnymi výchovno vzdelávacími potrebami, ktorými sú
            1. žiaci so zdravotným znevýhodnením (so zdravotným postihnutím; s vývinovými poruchami; s poruchou správania; chorí, alebo zdravotne oslabení)
            2. žiaci so sociálne znevýhodneného prostredia
            3. žiaci s nadaním
          • Má na starosti individuálnu intervenciu a reedukáciu;
          • Cielenými cvičeniami sa snaží tieto ťažkosti napraviť;
          • So žiakmi precvičuje čiastkové funkcie, ktoré im robia problémy a to na základe diagnostických vyšetrení;
          • Realizuje cvičenia formou hier;
          • Žiakom poskytuje servis v rámci predmetu Rozvoj špecifických funkcií podľa vopred stanoveného rozvrhu;

„Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby žiakom (i rodičom) účinne pomohol a tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti…“

Pedagogický asistenti

Mgr. Alena Bednarčíková

Bc. Michaela Jenčová

Kto je pedagogický asistent?

Pedagogický asistent je spolu so školským špeciálnym pedagógom súčasťou školského inkluzívneho tímu. Patrí do kategórie pedagogických zamestnancov podieľajúcich sa na uskutočňovaní školského vzdelávacieho a výchovného programu.

Náplň práce pedagogického asistenta

Pracuje v triedach, ktoré navštevujú žiaci so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami Asistent sa podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so ŠVVP počas vyučovacích hodín a pomáha pri príprave učebných pomôcok. Bezprostredne spolupracuje s vyučujúcim daného predmetu ako i ostatnými pedagogickými zamestnancami školy. Uľahčuje adaptáciu žiakov so ŠVVP na prostredie školy a pomáha pri prekonávaní bariér, ktoré plynú z jeho znevýhodnenia. Spoluorganizuje činnosti žiaka počas výchovno – vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa. Taktiež vytvára pomocné materiály pre žiakov so ŠVVP podľa individuálnych potrieb. Podieľa sa nie len na samotnej asistencii žiakom so ŠVVP, ale vytvára i priestor na realizáciu individuálnych a skupinových aktivít v rámci vyučovacích hodín.